najnowsze w kategorii...

Etoto, czyli "legalny polski bukmacher"
  • UX
  • sie 20, 2018

etoto_01

[Aktualizacja 18.08.2019]

Kiedyś grałem w STS-y, było to ładnych kilkanaście lat temu. Ogólnie można powiedzieć, że z bukami jestem "na zero". Trochę słabiej wygląda to w przypadku totolotka (w życiu grałem w klasycznego totka i w Multi Multi - raczej bez sukcesów), ale że szybko się zniechęcam, to raczej nie miałem nigdy problemu z hazardem. Poza tym, lubię teorie spiskowe i mam swoje podejrzenia co do gier "losowych". Z kolei na Etoto zapraszali Borek, Hajto, potem dołączył Kołtoń i Pol. No to spróbowałem. Ale nie o 1x2 będzie tu mowa, a o interfejsie.

Wizerunek p. Michała Pola, p. Romana Kołtonia, p. Mateusza Borka i p. Tomasza Hajty copyright by Etoto. Wykorzystanie na zasadzie cytatu.

....................................

[Aktualizacja 18.08.2019]

Niefajna kwestia. Po drobnej wygranej chciałem wypłacić pieniądze. Dostałem e-mail, że w celu potwierdzenia, że moje konto jest moje, wymagają przesłania wyciągu z konta. Wyciągu z konta! Rozumiem, że gdy wpłacałem pieniądze to nie było ważne, czy z mojego konta wpłacałem. Na logikę ważniejsze jest skąd się zasila niż dokąd się wypłaca, prawda? Słabe. Na szczęście pomogła ostra reakcja z mojej strony i wrzucenie do dokumentów po prostu potwierdzeń wpłaty do ETOTO. Nie można było o takie dokumenty poprosić, tylko od razu o wyciąg?

....................................

Ach, ten dreszczyk...

Etoto poznałem dzięki infulencerom, mavenom (jak tam by tych panów nie nazywać) takim, jak Mateusz Borek czy Tomasz Hajto. Musiało upłynąć kilka miesięcy, abym spróbował. Trochę z nudów (okres urlopowy / ogórkowy), trochę z lekką nadzieją szybkiego wyjścia na spory plus w stosunku do zasilonej kwoty (a ta była jednak śmiesznie niska, więc raczej nie oczekiwałem, że w dwie godziny zostanę milionerem). Piszę o tym, bo warto, aby jednak było jasne, że kasa przeznaczona przez firmę na promocję dała skutek pozytywny i mimo wszystko wydałem te 29zł. Dokładnie taką kwotą zasiliłem sobie konto po jego założeniu, z czego firma dorzuciła drugie tyle, w ramach "oferty powitalnej". Mam słabość do p. Borka, a produkcje internetowe, w których w/w panowie brali udział przez kilka ostatnich miesięcy były na naprawdę fajnym poziomie.

1x2

Nie jest to blog o bukmacherce, więc powiem tylko tyle: III liga polska jest mało przewidywalna ; ) 29zł poszło się chrzanić, ale nie jest to ważne. Na kilka tygodni (może miesięcy) wystarczy mi dreszczyku emocji sprawdzania wyników zakładów. Tylko dlaczego ja w ogóle piszę tutaj o Etoto? Ano dlatego, że parę razy mocno się wkurzyłem - nie straconą kasą, ale z powodu tzw. flow w konkretnych przypadkach. Wspomniałem o tym na profilu serwisu i zostałem troszkę wywołany do tablicy, aby szerzej opisać moje wnioski. Ma to być tzw. "konstruktywna krytyka".

No, to zaczynamy

Nie zrozumcie mnie źle - rejestracja przebiegła bardzo dobrze. Są trzy kroki, formularz nie przytłacza, moderatorzy czekają z informacją o konieczności wrzucenia fotki/skanu dowodu na moment po rejestracji (dyskretny, ale w kolorze CTA, bannerek na samej górze). Jeszcze bodajże dwa tygodnie temu wyglądało to trochę inaczej - formularz był (o ile dobrze pamiętam) - jednym, długim potworkiem, choć wszystkie pola były logiczne, tj. występowały z jasnych względów (w końcu zaraz będziemy pozbywać się kasy). Wydaje mi się, że formularz wgrywania fotki/skanu dowodu pojawiał się już wtedy, jako pole wymagane. Poprawa więc in plus.

etoto_02

etoto_03

Dwie rzeczy, do których mógłbym się odrobinę przyczepić, to podwójny ekran promocji - najpierw wybór (jedna czy druga - CTA po lewej / prawej stronie), a następnie ekran z wybraną promocją i kolejne CTA na założenie konta. Chyba niepotrzebnie. Pamiętam, że w tym momencie wracałem zastanowić się jeszcze raz, czy na pewno chcę kontynuować. Ba, miałem założyć konto te kilka tygodni temu (gdy formularz rejestracji inaczej wyglądał - o tym piszę wyżej), ale właśnie gdzieś w tym miejscu zwątpiłem i konto założyłem jakiś czas potem. A chyba nie powinienem tak zwlekać z wydawaniem kasy? ; )

etoto_04

Druga rzecz - w samym formularzu poprawiłbym inputy dla daty urodzenia. Chciałbym, wpisując "1" przeskoczyć do jedynki, potem wpisując np. 3" mieć już normalnie uzupełnione wpisem "13". Tutaj trzeba po prostu wybrać z rozwijanej listy, co przy dniu urodzenia to dodatkowe 2 sekundy z mojej uwagi (czyli potencjalnie 2 sekundy więcej czasu na rozmyślenie się, czy w ogóle dokonać rejestracji). To żadna nowość i magia, a jednak ułatwi wypełnianie formularza.

Acha, jeszcze jedna kwestia. Fajnie, że pozytywną weryfikację przeszła dość dobrej jakości fotka mojego dowodu, ale ze znakiem wodnym typu "jedynie dla serwisu etoto". Robię tak, aby w razie jakiegoś fakapu z bezpieczeństwem było wiadomo z jakim serwisem się sądzić ; ) Swoją drogą, ciekawe jak długo przechowywane są te pliki (z lenistwa nie sprawdziłem, czy coś na ten temat jest w regulaminie).

Po rejestracji i paru kliknięciach w serwisie pomyślałem sobie: "oj, sporo tu modali".

Po zalogowaniu

etoto_05

Muszę przyznać, że ciemny motyw graficzny do mnie przemawia - wygląda to dobrze również przed zalogowaniem. Status aktywnego zalogowania to oczywiście po prostu kilka dodatkowych funkcji, które pojawiają się w interfejsie. Główną funkcją jest "bidowanie", czyli tworzenie zakładów sportowych, na różnych zasadach. Nie będę wnikał w rodzaje zakładów, bo nie o tym wpis (i w ogóle - blog). Odnalezienie interesującego nas zdarzenia jest raczej łatwe lub bardzo łatwe. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, być może niektóre taby są odrobinę za delikatne (np. "Wyniki" albo "Nadchodzące"). Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że kontrast dla koloru fontu vs kolor tła spełnia wymóg kontrastu na AA i AAA według wytycznych WCAG. Nie spełniają tego wymogu ikonki sportu i tego akurat nie rozumiem. Są dziwnie "wygaszone", wręcz jakby nieaktywne. Celowy zabieg, aby nie szukać innych sportów? : )
Dodam jeszcze, że miło by było, aby formularz logowania był sfokusowany od razu na polu "login" (tak, ten formularz również jest w modalu).

Kiedy zaczynają się kłopoty

etoto_06

Równie dobrze ten nagłówek mógłby być w formie pytającej. Wszystko idzie po naszej myśli, gdy chcemy "zabidować". Tworzone kupony troszeczkę "giną" po prawej stronie i nie udaje się ich tak łatwo skanować przy kierowaniu wzroku z głównego obszaru do prawej strony, w celu sprawdzenia np. współczynnika. Niektóre komunikaty są dla mnie niejasne ("Możliwość zakładu wielokrotnego"), ale być może jest to spowodowane moją długą przerwą od sportowych zakładów bukmacherskich. Na plus na pewno czerwonawe CTA, choć czasem miałem jakby podwójne buttony głównej akcji ("Postaw zakład" i "Zachowaj selekcje", która nic mi nie mówi). Wydaje mi się, że te tworzone "kupony" powinny być odrobinę bardziej "odstające" od reszty elementów na stronie.

Postawiłem... i co dalej?

etoto_07

Najbardziej upierdliwe jest... sprawdzenie wyników kuponów. Historia kuponów wyświetla się w jasnym modalu (posiadającym dodatkowe menu), choć przechodzi się do niej z rozwijanego menu użytkownika i oczekuje się (przynajmniej ja tak oczekiwałem, ale jestem w stanie założyć się - he he - że testy A/B poszłyby po mojej myśli) pełnego, fajnego listingu w głównej części serwisu (tam, gdzie są wyświetlane pozycje, które możemy dodawać do kuponu). Widzę to tak, że taki listing byłby podzielony na kupony, a ja od razu widziałbym co weszło, co nie, jak mocno się myliłem, ile zabrakło, itd., itp. Ale nie, dostajemy relatywnie jasny modal, z wątpliwej jakości filtrowaniem (Ostatnie 24 godz., 48 godz., tydzień, miesiąc, 2/3/6 miesięcy). Dotarcie do szczegółów i sprawdzenie wyniku naszych zakładów, nie mówiąc o sprawdzeniu dokładnych wyników meczy, to katorga. Jak sprawdzić wyniki w inny sposób? Pewnym rozwiązaniem jest przejście do "Wyniki" (pod logo serwisu), ale tam zaskakuje nas full alfabetyczny listing wszystkich zdarzeń. Szkoda, że na wstępie nie mamy np. interesujących nas konkretnie, na podstawie otwartych aktualnie kuponów. No cóż, trzeba scrollować, scrollować, scrollować... Ciekawostka: Łotwa jest na końcu całego listingu, nie po zdarzeniach na literę "L"!

Co jeszcze jest dziwne?

Wydaje się, że można przejść w szybki sposób do podglądu danego zdarzenia (np. meczu) z tego prawego menu ("Moje zakłady"), jednak po kliknięciu na zdarzenie, dostajemy bardzo różne wyniki. Raz jest to jakby listing z tym jednym zdarzeniem (efekt spodziewany), raz był to jakiś taki banner z murawą w tle i informacją, że mecz zaczął się półtorej godziny temu (brak informacji o wyniku), a raz nie wyświetliło się nic lub kółko wczytywania danych.

Niewiele brakuje

Jestem daleki od jakiegoś strasznego rozbierania na części serwisu Etoto i wytykania nawet najdrobniejszych błędów projektowych, bo nie mam takich ambicji. Wygląda dobrze i działa w porządku. Pytanie, czy to wystarczy. Podczas mojej krótkiej, dotychczasowej przygody, nie natrafiłem na karygodne przypadki błędów krytycznych. Serwis potrzebuje dalszego dotarcia i optymalizacji. Ciekaw jestem bardzo, czy za serwisem stoi jakaś kumata ekipa i prowadzono prace zgodnie z procesem UX-owym, tj. czy jest jakaś grupa fokusowa użytkowników, czy robiono jakieś badania, itp.

Chyba potrzebuję porządną notkę o prawach autorskich

Wizerunek p. Michała Pola, p. Romana Kołtonia, p. Mateusza Borka i p. Tomasza Hajty copyright by Etoto. Wykorzystanie na zasadzie cytatu. Wszelkie zrzuty ekranu i elementy interfejsu, w formie statycznej i dynamicznej wykorzystano na zasadzie cytatu dla zobrazowania zjawisk opisanych w artykule będącym rozprawą analityczną, nie do użytku komercyjnego, a naukowego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017-2021 Miłosz Wojaczek

Loga firm i jakiekolwiek inne elementy graficzne ze stron internetowych, które wykorzystałem podczas tworzenia postów na tej stronie należą do tych firm, a używam ich wyłącznie na zasadzie cytatu.
Korzystam z Google Analytics, które z kolei może korzystać z mechanizmu ciasteczek, do analityki ruchu na mojej stronie. Pamiętaj, że możesz zmienić ustawienia ciasteczek w swojej przeglądarce.