najnowsze w kategorii...

Nowy interfejs w serwisie Youtube
  • UX
  • lip 14, 2017

Przyszła kolej na zmiany w interfejsie Youtube'a. Jak popularny jest to serwis i jak ważną marką stał się w internecie - chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Każde zmiany w serwisie o takiej pozycji to z pewnością ogrom czasu planowania koncepcji i testowania rozwiązań, a historia pokazuje, że nawet najmniejsze zmiany nie przechodzą bez echa. W tym przypadku chyba jest spokojniej - a przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych wielkich dyskusji na temat decyzji interfejsowych na YT. Postanowiłem napisać co nieco o tych zmianach, a takze o tym, co mi się podoba, a co niekoniecznie.

Co, jeśli nie widzisz zmian?

Nie jestem pewien, czy opisywane przeze mnie zmiany są już widoczne u wszystkich użytkowników. Jeśli jeszcze nie korzystacie z nowego interfejsu, możecie spróbować go wywołać przez odwiedzenie adresu http://youtube.com/new.

 

youtube

od lewej: nowa, ciemna wersja interfejsu, nowa, jasna wersja interfejsu i stara wersja interfejsu

Na plus: jest ciemna wersja interfejsu

Wydaje mi się, że trend zaczął się w programach desktopowych, do kreacji graficznej i a/v - umożliwienie (albo narzucenie, jak to było choćby w Paint Shop Pro w którejś wersji po przejęciu przez Corela) włączenia ciemnej wersji miało twórcę bardziej skupiać na kreacji. Podejrzewam, że w przypadku serwisu streamingowego jest to chęć umożliwienia lepszego skupienia się na treściach (na chłopski rozum: w kinie jest ciemno i dzięki temu dobrze się ogląda, prawda?) i wyjście na przeciw oglądającym materiały przy mniejszej ilości światła.

 

youtube

od góry: stara wersja interfejsu, nowa, jasna wersja i nowa, czarna wersja

Troszkę poprzestawiali

Mamy kilka zmian, głównie w umiejscowieniu elementów. Widok ogólny ma teraz więcej elementów po lewej stronie, mają większe odstępy i jakby lepsze jakościowo ikonki. Na widoku pojedynczego filmiku przestawiono miejsce funkcjonalności typu dzielenie się, dodanie do playlisty (na prawo), a informację o ilości obejrzeń przestawiono na lewo. Potrzebowałem kilkanaście dni, aby przyzwyczaić się do nowego układu - np. z uporem maniaka szukałem dodawania do playlisty po lewej stronie. Cóż, siła przyzwyczajenia. Buttony na pewno są wyraźniejsze.

 

youtube

UPDATE: Kilka tygodni po zrobieniu sobie zrzutów ekranu zauważyłem, że wprowadzono np. labelkę przy przycisku udostępniania, a także przeniesiono go za przycisk dodawania do playlisty.

youtube

widok kanału, od góry: nowy, ciemny interfejs, nowy, jasny interfejs, stary interfejs

Lepszy widok kanału

Dokładnie tak - po prostu lepszy. Strona startowa danego kanału wygląda teraz bardziej reprezentacyjnie. Szczególnie, gdy ukryjemy boczne menu (oczywiście można je przywrócić i ten wybór pozostaje zapamiętany) czujemy się jak na stronie multimedialnej jakiejś stacji telewizyjnej (chociaż może to jest złe porównanie już teraz, bo telewizja wydaje się być daleko w tyle w porównaniu z tym, jak ewoluuje multimedialny internet).

Nie jestem pewien, czy wszystko działa lepiej

Zmieniono sposób działania kilku elementów. Cały interfejs wydaje się działać mimo wszystko sprawniej, responsywność (RWD, nie reakcja na działania użytkownika) zachowuje się absolutnie bez zarzutu. Również skalowanie oglądanego filmiku i jego zachowanie czy to po zmianie wielkości ekranu (okna przeglądarki), czy po działaniach CTRL+PLUS i CTRL+MINUS jest bardzo dobre.

Jednak denerwuje zachowanie niektórych mikroelementów (trochę odwołując się do koncepcji atomic design). Niestety, strasznie ciężko przyzwyczaić mi się do sposobu działania dodawania do playlisty. Okno wyboru playlisty, po dodaniu danego filmiku do playlisty, należy zamknąć klikając w dowolny inny punkt strony. Nie zawsze działa to od razu (nie wiem od czego to zależy, ale jest jakoś "dziwnie"), w poprzednim interfejsie - tak mi się wydaje - to okno znikało po zjeździe hovera i było z tym mniej problemów. Ja sam posiadam kilkanaście playlist i tak długie okienko, pozostające otwarte, raczej mi przeszkadza. Zamykanie go nie jest takie oczywiste, a klikanie gdziekolwiek bywa kłopotliwe (serwis posiada wiele obszarów aktywnych praktycznie w każdym widoku).

 

youtube

dla mnie jedna z najbardziej irytujących zmian w interfejsie - system powiadomień i sposób ich działania

Na koniec jeszcze chciałbym pomarudzić na nowy system powiadomień. Nagle w filmikach zaczęto prosić o możliwość przesyłania powiadomień - niezupełnie rozumiałem o co chodzi. Teraz wyskakują mi powiadomienia na górze, po prawej stronie, w miejscu, gdzie przeważnie miałem powiadomienia o tym, że ktoś odpisał na mój komentarz. Teraz lądują tam także powiadomienia z kanałów. Z tego, co pamiętam, ta zmiana została wprowadzona jeszcze przed nowym interfejsem. W poprzedniej wersji można było, o ile dobrze pamiętam, odpowiadać na komentarze wręcz bezpośrednio w tym okienku. Było to bardzo wygodne - jeszcze nie chat (typu "messenger"), ale dający możliwość szybkiej reakcji, a w razie potrzeby - przejścia do konkretnego filmiku, pod którym toczyła się dyskusja. Teraz zrobiło się z tego centrum powiadomień, a jeśli chcemy zareagować na komentarz, musimy przejść "głębiej". Może chodziło o dodatkowe możliwości "nabijania" wizyt?

Ogólnie - dobra zmiana! No to teraz jeszcze Youtube RED w Polsce...

 

UPDATE 2: Ciężko to pokazać, ale Youtube wprowadził odgrywanie kawałeczka filmiku po najechaniu myszką na miniaturkę. Ja osobiście nie widzę potrzeby, ale pewnie dobrze to przemyśleli.

UPDATE 3: Youtube zmienił logo : ) co więcej, w wersji polskiej jest nawet dopisek "PL".

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017-2021 Miłosz Wojaczek

Loga firm i jakiekolwiek inne elementy graficzne ze stron internetowych, które wykorzystałem podczas tworzenia postów na tej stronie należą do tych firm, a używam ich wyłącznie na zasadzie cytatu.
Korzystam z Google Analytics, które z kolei może korzystać z mechanizmu ciasteczek, do analityki ruchu na mojej stronie. Pamiętaj, że możesz zmienić ustawienia ciasteczek w swojej przeglądarce.